SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Wrzesień 22, 2020

Białystok. Teatr Dramatyczny zrealizuje projekty społeczno-edukacyjne

fot. Ewelina Andrzejewska
Warsztaty dla nauczycieli, projekt, który ma połączyć różne pokolenia i środowiska, czy spektakl dla dzieci z autyzmem – do końca roku w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku zostanie zrealizowanych kilka inicjatyw społeczno-edukacyjnych.

 

W sumie, na realizację swoich pomysłów, placówka pozyskała dotację w wysokości przeszło 1.6 mln. złotych.

– Generalnie w swojej działalności jesteśmy skupieni na powstawaniu i prezentowaniu spektakli. Natomiast staramy się pozyskiwać dotacje zewnętrzne, po to, żeby móc realizować dodatkowe działania artystyczne, edukacyjne, czy chociażby kupić nowoczesny sprzęt. Wartość dofinansowań z programów ogólnopolskich, to 845 tys. zł i wkłady własne z budżetu województwa podlaskiego, także z budżetu teatru – 840 tys.zł – mówiła zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku Martyna Zaniewska.

Nauczyciele mogą już zapisywać się na warsztaty „Teatr – Lubię to! ”. Spotkania będą okazją do tego, aby dowiedzieć się czym jest ruch sceniczny, jak stworzyć scenariusz teatralny, na czym polega reżyseria. W listopadzie natomiast w ramach obchodów święta niepodległości powstanie spektakl „Wolne dziecko”, przy którym będą pracowali profesjonaliści, jak i młodzież licealna oraz osoby starsze.

– Inspiracją do powstania spektaklu była obserwacja dzisiejszych dzieci i młodzieży. Refleksja nad tym, czy dzisiejsze czasy także są dla nich trudne? Czy jeśli mamy wolny kraj, to czy także trzeba tę wolność pielęgnować. Z tych rozważań i przemyśleń zrodził się pomysł na powstanie projektu- mówi aktor Dramatycznego Patryk Ołdziejewski.

W grudniu, z kolei powstanie spektakl „Cicho…Sza”, skierowany do dzieci ze spektrum autyzmu. Przedstawienie będzie realizowane w trakcie konsultacji z terapeutami i psychologami. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl