Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie udało się zakończyć rewitalizacji części Plant od strony ul. Mickiewicza w planowanym terminie. Powodem opóźnienia są nieprzewidziane okoliczności, co oznacza, że mieszkańcy Białegostoku muszą jeszcze poczekać na odrestaurowaną Różankę.
Różanka – perła Plant
Różanka, znajdująca się na granicy Parku Planty u zbiegu ulic A. Mickiewicza i Świętojańskiej, to historyczne miejsce z prostokątnym basenem w centrum oraz rzeźbą „Praczki” autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego.
Podczas prowadzonej rewitalizacji zaplanowano posadzenie około 3 tysięcy róż oraz montaż drewnianych konstrukcji – trejaży, których kształt odtworzono na podstawie historycznych zdjęć z okresu międzywojennego. Projekt rewitalizacji przygotował architekt Tomasz Rogala, znany z pracy przy salonie ogrodowym Branickich.
Przyczyny opóźnienia
Opóźnienia wynikły z konieczności wykonania dodatkowych prac, których nie uwzględniono w pierwotnym projekcie. Obecnie przewiduje się, że Różanka będzie dostępna wiosną 2025 roku, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne. Do tej pory wykonano:
- 80% robót ziemnych i budowy alejek,
- 90% nasadzeń drzew i krzewów,
- 90% budowy oświetlenia,
- 100% konstrukcji trejaży,
- 90% systemu nawodnienia.
Kompleksowa modernizacja Plant
Rewitalizacja Różanki to część szerszego projektu „Poprawa dostępności infrastruktury turystycznej Białegostoku”, na który miasto uzyskało prawie 30 milionów złotych dofinansowania w ramach II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W ramach projektu zmodernizowano już część parku od strony ulicy Legionowej oraz zaplanowano przebudowę ul. Akademickiej na odcinku od ul. Legionowej do ul. Świętojańskiej.
Inne inwestycje na Plantach
Poza rewitalizacją parku, na Plantach prowadzone są inne inwestycje, m.in. przebudowa placu zabaw. Stare elementy tego obiektu trafią do parku Antoniuk, a całość inwestycji, realizowana przez firmę Hydros, kosztuje ponad 4 miliony złotych.
W planach jest także budowa nowej, multimedialnej fontanny z pomieszczeniami sanitarnymi dla spacerowiczów oraz montaż monitoringu wizyjnego obejmującego 52 kamery. Oferty przetargowe na te projekty zostały otwarte na początku stycznia.
Chociaż prace nad Różanką nie zakończyły się w planowanym terminie, rewitalizacja Plant zmierza ku końcowi. Wiosna 2025 roku może przynieść mieszkańcom i turystom odrestaurowane miejsce pełne uroku i historii. Do tego czasu pozostaje śledzić postępy prac i czekać na zakończenie wszystkich planowanych inwestycji. (pc)