SŁUCHAJ ONLINE
Wrzesień 13, 2019

Białystok pamięta. Obchody 80. rocznicy wkroczenia wojsk radzieckich do Polski

fot. Ewelina Andrzejewska
„17.09 Pamiętamy” – pod takim hasłem odbywają się w Białymstoku wydarzenia, które mają uczcić 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Część już się odbyła, ale Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało jeszcze kilka propozycji dla białostoczan.

 

Na najbliższą sobotę (14.09), na 19.00 w Parku Konstytucji 3 Maja zaplanowano wernisaż instalacji artystycznej „Co piąty…”. Wtedy też zostaną rozdane „Drzewka Pamięci”, czyli sadzonki dębów.

Jest to mała sadzonka dębu, która mam nadzieję, że na trwałe pojawi się na działkach, w ogrodach, przy blokach białostoczan i będzie przypominała o każdym mieszkańcu Białegostoku, który w latach 40-tych został deportowany na Sybir. Dlatego zachęcam, aby przyjść, odebrać taką sadzonkę, a następnie wspólnie ją posadzić na własnym podwórku, ale przede wszystkim zachęcam do tego, aby upamiętnić te okrutne wydarzenia – mówi kierownik Działu Wystaw Muzeum Pamięci Sybiru, Monika Szarejko.

Z kolei w najbliższy wtorek (17.09), czyli w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, w południe w mieście zawyją syreny. Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Wojciech Śleszyński, apeluje do mieszkańców, aby w tym czasie zatrzymali się na chwilę, żeby upamiętnić wywiezionych na Sybir białostoczan.

Chcielibyśmy zachęcić naszych mieszkańców, aby na tą chwilę zatrzymali się na 20 – 30 sekund. Tak naprawdę to niedużo, ale jeśli chodzi o pamięć to jest bardzo ważne. Widzimy jak 1 sierpnia zachowuje się Warszawa, fajnie by było, żeby za kilka lat było tak samo w Białymstoku – mówi Śleszyński.

Zwieńczeniem rocznicowych wydarzeń będzie „Peleton Pamięci”, który wyruszy o 17.00 sprzed Pałacyku Gościnnego przy ul. Kilińskiego. W trakcie rajdu będą wspominane dwie postaci.

Bolesław Augustis mieszkający przy ulicy Kilińskiego 16, Sybirak, fotografik białostocki lat 30-tych. Przez kilka lat sfotografował, nie kłamiąc, blisko z 50 tys. białostoczan. To jest pierwszy przystanek. Startujemy i przemieszczamy się na ul. Mazowiecką 35, gdzie pojawi się nasz drugi bohater. W tym roku obchodzimy stulecie urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i jego osobę też będziemy wspominać. Białostockie tropy, harcerski klimat oczywiście się pojawią – mówiła kierownik Działu Edukacji Muzeum Pamięci Sybiru, Anna Kietlińska.

Peleton zakończy się na dawnym Dworcu Fabrycznym – miejscu wywózek białostoczan na Wschód. W tym miejscu odbędzie się także spektakl muzyczny „Biały przystanek”, który powstał na podstawie wspomnień Ireny Bujalskiej oraz wierszy Anny Rudawcowej, w reżyserii Michała Jarmoszuka.

Ostatnim wrześniowym wydarzeniem będzie promocja monografii pt. „Przyszli ze wschodu. Okupacja sowiecka ziem wschodnich II Rzeczpospolitej (1939 – 1941)”, która odbędzie się 26 września o 17.00 w Książnicy Podlaskiej. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
wiszowata@akadera.bialystok.pl