– Chcemy się otworzyć na nową grupę osób. Tak duża instytucja jak Muzeum Pamięci Sybiru nie może funkcjonować tylko i wyłącznie w oparciu o samych pracowników, chcemy wyjść do mieszkańców Białegostoku, ale też szerzej, do ludzi z Polski. Stwórzmy wspólnotę. Oczekujemy od wolontariuszy zaangażowania, z kolei ze swojej strony chcemy zaoferować bogaty program spotkań – mówi dyrektor placówki prof. Wojciech Śleszyński.
Osoby, które zgłoszą się i przejdą pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną, następnie zostaną objęte cyklem szkoleń, aby w dniach między 16 a 19 września podczas otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru wspierać pracowników placówki.
– Będzie to wsparcie chociażby panelu naukowego, wydarzeń towarzyszących w postaci śniadania kresowego, peletonu pamięci, warsztatów połączonych z wystawą czasową „Niepodległa”, która również się pojawi. Przede wszystkim jednak potrzebujemy i zapraszamy do współpracy przy opiece i ugoszczeniu Sybiraków z całego kraju – mówi koordynatorka wolontariuszy Agnieszka Przedlacka.
Muzeum do współpracy zaprasza osoby w różnym wieku, bez względu na wykształcenie.
– Nie narzucamy żadnych ograniczeń dotyczących wykształcenia, doświadczenia, nie ograniczamy się też wiekiem. Poszukujemy osób o różnych talentach i umiejętnościach. Zleży nam jednak na tym, aby wolontariusz miał ukończone 16 lat oraz żeby miał wewnętrzną potrzebę działania na rzecz innych, działania w słusznej sprawie – dodaje koordynatorka wolontariuszy Diana Wądołowska.
Jednocześnie Muzeum Pamięci Sybiru będzie potrzebowało wolontariuszy również po otwarciu, dlatego w planie jest rekrutacja ciągła. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie sybir.bialystok.pl. (ea)