
W zestawieniu ogólnym stolica Podlaskiego zajęła szóste miejsce. Jak pokazują wyniki analizy, miasto może się pochwalić jednymi najdłuższych dróg rowerowych w stosunku do wszystkich dróg publicznych w mieście.
Przeprowadzony ranking wskazał, że najbardziej przyjaznym rowerzystom miejscem jest Warszawa. Na podium znalazły się także Wrocław i Poznań.
Białystok, który w rankingu zajął szóste miejsce, oferuje swoim mieszkańcom trasy rowerowe o długości blisko 160 kilometrów, które stanowią 36% wszystkich dróg publicznych. Dzięki temu miasto zajęło drugie miejsce pod względem stosunku ścieżek dla jednośladów do wszystkich dróg publicznych.
Jak pokazują dane Centrum Rowerowego, najlepszy dostęp do rowerów miejskich mają Wrocławianie. Także stosunek tras rowerowych do dróg publicznych w stolicy Dolnego Śląska jest największy. Z kolei Warszawiacy mogą cieszyć się najszybszym wzrostem nowych ścieżek – w 2020 roku wybudowano ponad 45 kilometrów.
W ramach rankingu wzięto pod uwagę takie kryteria jak: stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych, stosunek długości ciągów rowerowo-pieszych i pieszo-rowerowych do wszystkich rodzajów dróg rowerowych, liczba kilometrów dróg rowerowych wybudowanych w 2020 roku, liczba stojaków i stacji napraw na jeden km. kw. powierzchni miasta. Zapytano także o odsetek budżetu miasta przeznaczonego na infrastrukturę rowerową, odsetek projektów rowerowych wśród inicjatyw obywatelskich, liczbę działających stowarzyszeń rowerowych oraz dostępność rowerów miejskich. Przeanalizowane zostało także bezpieczeństwo rowerzystów oraz przewóz rowerów komunikacja miejską.
Więcej o tym można poczytać tutaj. (mt/mc)