Przedsięwzięcie ma zachęcić mieszkańców do zaangażowania się w życie lokalne, zawiązania sąsiedzkich relacji oraz poznania swojego miejsca zamieszkania.
Działania będą prowadzone na osiedlach: Tysiąclecia, Piasta, Antoniuk, Białostoczek, Bema i TBS.
– Każde z tych osiedli jest specyficzne i dlatego postanowiliśmy na nich pracować. Poprzez szereg różnych działań, takich, które mają pomóc na nowo zobaczyć swoje miejsce zamieszkania, zobaczyć co jest obok na ulicy, ale przede wszystkim poznać sąsiadów i być może z nimi zaplanować ciekawe przedsięwzięcie, chcemy budować tożsamość miejsca – wyjaśniała Anna Sędziak z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.
Aby białostoczanie mogli lepiej poznać swoje najbliższe otoczenie oraz ludzi, którzy je zamieszkują, w tym celu będą organizowane spotkania, spacery, warsztaty czy gry osiedlowe.
– Będziemy działać dwutorowo. Jednym procesem będzie poznawanie swojego osiedla i jego historii poprzez spacery tematyczne, gry terenowe. Z drugiej strony zorganizujemy spotkania „people meet people”, to metoda, która ma pomóc przełamać stereotypy i umożliwić poznanie się z sąsiadami. Natomiast cykl tych spotkań zakończymy świętem podwórka, ulicy – mówiła Anna Sędziak.
Będą powoływane również Fora Aktywnych Mieszkańców, w programie są też warsztaty z planowania przyszłości osiedli.
Osoby, które chciałaby się włączyć w projekt powinny skontaktować się z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.
Projekt „Moja ulica, moje osiedle, moje miasto” będzie realizowany przez dwa lata. Pierwsze spotkania z mieszkańcami planowane są na marzec. (ea/mc)