SŁUCHAJ ONLINE
Maj 15, 2019

Białystok będzie świętował Dni Wolności i Praw Obywatelskich

fot. Małgorzata Turecka
Na przełomie maja i czerwca w Białymstoku odbędą się obchody Dni Wolności i Praw Obywatelskich. Ich zwieńczeniem będzie koncert na Rynku Kościuszki, na którym wystąpią Natalia Przybysz, Daria Zawiałow, Igor Herbut czy Piotr Rogucki.

 

Dni Wolności i Praw Obywatelskich mają upamiętnić pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu w powojennej Polsce.

– Ta data jest bardzo ważna w historii naszego kraju. Wyniki wyborów w 1989 roku zapoczątkowały uwalnianie się Europy od komunizmu. Polska była pierwszym krajem bloku wschodniego, którego demokratyczna opozycja zyskała realny wpływ na władzę – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Świętujmy wspólnie rocznicę tamtych historycznych wydarzeń.

Pierwszego dnia obchodów, tj. 31 maja o 9.00 w kinie Forum odbędzie się projekcja specjalna filmu „Ostatni dzwonek” i spotkanie okolicznościowe z członkami Komitetu Obywatelskiego Ziemi Białostockiej. Na Rynku Kościuszki będzie można oglądać wystawę „Solidarnie ku wolności”. Między 1 a 4 czerwca, również na Rynku Kościuszki, pojawi się instalacja „Lokal wyborczy z 1989 roku”. 1 czerwca o 17.00 w Ogrodzie Branickich zaplanowano potańcówkę miejską „W rytm przebojów z 1989 roku”.

Wiele wydarzeń związanych z obchodami zostanie zorganizowanych 2 czerwca. Będą to: „Śniadanie Wolności” z Katarzyną Bosacką, „Spacer do wolności” śladami białostockiej architektury PRL-u, „Podwieczorek Wolności” i „Piknik Wolności”. 3 czerwca o 13.00 w Archiwum Państwowym odbędzie się debata „30 lat od wyborów czerwcowych 1989 roku”. Tego samego dnia otwarta też zostanie wystawa „Wybory czerwcowe 1989 roku w dokumentach archiwalnych”.

Zwieńczeniem obchodów 30. rocznicy czerwcowych wyborów w Białymstoku będzie „Koncert Wolności”, w którym udział wezmą Natalia Przybysz, Barbara Wrońska, Daria Zawiałow, Igor Herbut i Piotr Rogucki. Koncert odbędzie się 7 czerwca na Rynku Kościuszki o godz. 20.30. (mt/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
p.o. Szefa Muzycznego
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl