Miasto przygotowało trzy miejsca szczepień powszechnych: w hali sportowej Technikum Mechanicznego, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oraz w Szkole Podstawowej nr 12. Mimo że wszystkie punkty otrzymały pozytywną opinię NFZ, to szczepienia będą prowadzone w dwóch pierwszych, przy ul. Broniewskiego 14 i M. Skłodowskiej-Curie 24 a.
– Liczyliśmy, że wydolność każdego z tych punktów będzie wynosiła minimum 800 szczepień dziennie, co daje nam liczbę około 5400 szczepień tygodniowo. Natomiastto wszystko zależy od ilości szczepionek, które będą dostarczane do tych punktów. Będziemy mogli zwiększać wydajność tych miejsc, jednak najważniejsze jest, jakie ilości preparatów otrzymamy – mówi zastępca prezydenta miasta Przemysław Tuchliński.
Dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku Andrzej Sitko dodaje, że miasto jest przygotowane nawet pod kątem obsługi technicznej punktów.
– Jesteśmy w pełni przygotowani, również mamy zabezpieczoną obsługę techniczną. Jeżeli nawet nie otrzymamy żołnierzy z WOT-u, to Straż Miejska będzie koordynowała porządek i ruch wokół oraz w punktach. Będzie też osoba wyznaczona do przyjmowania wypełnionych ankiet – wyjaśnia Andrzej Sitko.
Ponadto, mieszkańcy mogą odbierać jednorazowe maseczki. Białystok z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych otrzymał ich 1,2 mln sztuk. Maseczki są dostępne w 160 punktach, w placówkach edukacyjnych czy w budynkach Urzędu Miejskiego. Więcej o tym pisaliśmy tutaj. (ea/mc)