
Kobiety mogły bezpłatnie zmierzyć cukier i ciśnienie krwi oraz dostać zaproszenie na cytologię. Poza badaniami, można było porozmawiać i skonsultować swój stan zdrowia z ginekologiem, ginekologiem-onkologiem, lekarzem rehabilitacji, psychologiem i dietetykiem.
Uczestniczki wydarzenia uważają, że takie akcje są potrzebne wszystkim mieszkańcom. Kobietom, aby zyskały świadomość i badały się, a tym które chorują, aby czuły wsparcie. Mężczyznom, aby przekazywali kobietom konieczność wykonywania badań i mieli na uwadze swoje rodzaje nowotworów.
– Warto się badać w przypadku kobiet i mężczyzn – zapewniał prof. Piotr Knapp, lekarz onkologii ginekologicznej. – W ginekologii są dostępne testy diagnostyczne, które pozwalają schorzenie wykryć na dość wczesnym etapie. Idea badań profilaktycznych mocno rozwinęła się w kwestii zapobiegania nowotworów u kobiet. Namawiać trzeba kobiety do okresowych badań ginekologicznych i ewentualnie później do badań obrazowych czy innych służących wykrywaniu nowotworów.
Każdego roku z powodu nowotworów ginekologicznych umiera kilka tysięcy Polek. (hk)