Odkryj podlaskie zabytki Ewelina Andrzejewska
Odcinki:
Odkryj podlaskie zabytki odc. 1
15 września 2020W programie wojewódzka konserwator prof. Małgorzata Dajnowicz wyjaśnia, kiedy dany obiekt jest zabytkiem, czy tylko budynki mogą być zabytkami, jakie rodzaje zabytków wyróżniamy i w jaki sposób możemy je chronić.
Posłuchaj audycji
Odkryj podlaskie zabytki odc. 2
22 września 2020Wieloletni konserwator zabytków, pasjonat fotografii Władysław Paszkowski jest bohaterem kolejnej audycji. Władysław Paszkowski w historii województwa podlaskiego zapisał się m.in. tym, że po II wojnie światowej odrestaurował większość najważniejszych zabytków regionu.
Posłuchaj audycjiFot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaskie zabytki odc. 3
29 września 2020W kolejnym odcinku audycji poznamy burzliwe losy Pałacu Hasbacha, który znajduje się przy ul. Dojlidy Fabryczne 23 w Białymstoku. Rezydencja białostockiego fabrykanta Ewalda Hasbacha powstała pod koniec XIX wieku i przetrwała do dzisiaj, co przez ten czas działo się z budynkiem opowiada prof. Małgorzata Dajnowicz.
Posłuchaj audycjiFot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaski zabytki odc. 4
6 października 2020Odcinek poświęcony Alei przydrożnej przy ul. Browskiej w Białowieży. Trakt od niedawna znajduje się w rejestrze zabytków, bo od połowy 2019 roku. O tym, aby objąć drogę najwyższą formą ochrony, przesądziły m.in. rosnące wzdłuż alei stuletnie drzewa.
Posłuchaj audycjiFot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaskie zabytki odc. 5
13 października 2020Domy przy ul. Złotej 7 i Złotej 8, to nieliczne już przykłady architektury drewnianej Białegostoku, która determinowała i charakteryzowała przestrzeń miejską w XX-leciu międzywojennym. Sama ulica przy której znajdują się obiekty ma również zabytkowy charakter. Wytyczona w 1927 roku jako łącznik między ulicami Sienkiewicza a Sobieskiego w celu ułatwienia komunikacji. Na spacer historyczną ulicą wzdłuż, której stoją domy przypominające o dawnym charakterze Białegostoku zabierze nas wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
Posłuchaj audycjiFot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaskie zabytki odc. 6
20 października 2020Tym razem przeniesiemy się do Drozdowa, gdzie znajduje się budynek dworsko - willowy rodziny Lutosławskich. To jeden z ważniejszych zabytków regionu, z kilku powodów. Przede wszystkim sama rodzina Lutosławskich, była wyjątkowa, jej członkowie byli społecznikami, specjalistami od sztuki, inżynierii, filozofii, gospodarki oraz rolnictwa. Stanowili elitę intelektualną zarówno ziemi łomżyńskiej jak i całego kraju, która współtworzyła polską kulturę i sztukę. Z rodziny Lutosławskich wywodził się światowej sławy kompozytor Witold Lutosławski. Sam budynek oprócz walorów artystycznych i architektonicznych, posiada walory niematerialne. W czasach odradzania się Polski, dwór Lutosławskich stanowił centrum rozwoju myśli narodowej i patriotycznej. Dużo czasu spędzał tu Roman Dmowski, który zmarł w Drozdowie.
Posłuchaj audycjiFot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaskie zabytki odc. 7
3 listopada 2020Teatr Dramatyczny w Białymstoku jest przykładem architektury modernistycznej. Budynek, który wybudowano niemal sto lat temu, w stylu okrętowym, do dziś służy mieszkańcom Białegostoku. Po obiekcie, który jest związany z kultem Józefa Piłsudskiego i powstał w hołdzie marszałkowi, oprowadza wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
Posłuchaj audycjiFot. Magdalena Juchnowicz
Odkryj podlaskie zabytki odc. 8
10 listopada 2020Ma ponad 100 kilometrów długości, położony jest na terenie dwóch państw, składa się z kilkunastu śluz. Kanał Augustowski jest bohaterem kolejnej audycji.
Szlak jest położony na terenie Polski i Białorusi, jego całkowita długość to około 103,4 km. Na trasie znajduje się 12 jezior: Mikaszówek, Mikaszewo, Krzywe, Paniewo, Orle, Gorczyckie, Staw Swoboda, Studzieniczne, Białe, Necko.
Decyzją prezydenta RP w 2007 r. Kanał Augustowski stał się Pomnikiem Historii.
O jego historii i wyjątkowości opowiada wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz
Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaskie zabytki odc. 9
17 listopada 2020To magiczne miejsce na skraju Puszczy Białowieskiej, położone kilka kilometrów od Białowieży. Punkt, w którym przecięły się drogi Simony Kossak i Lecha Wiczka. W kolejnym odcinku audycji, wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, będzie mówiła o Leśniczówce Dziedzince, w której blisko przez 30 lat Simona prowadziła swoje badania nad jeleniowatymi a Lech fotografował przyrodę.
Posłuchaj audycjiFot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaskie zabytki odc. 10
24 listopada 2020W tym odcinku przeniesiemy się do ponad stuletniego Browaru Dojlidy.
Browar Dojlidy w swej długiej historii należał między innymi do rodziny Branickich, Rüdigerów, a nawet Lubomirskich.
Fot. Akadera
Odkryj podlaskie zabytki odc. 11
1 grudnia 2020Powstał w latach 60. XX wieku, jako reklama świetlna ekskluzywnej restauracji w Augustowie.
Symbolizuje również rozkwit miasta po II wojnie światowej. Neon Albatros, bo o nim mowa, decyzją podlaskiej konserwator prof. Małgorzaty Dajnowicz został wpisany do rejestru zabytków i jest pierwszym tego typu zabytkiem ruchomym w regionie, który został objęty najwyższą formą ochrony.
Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaskie zabytki odc. 12
8 grudnia 2020Powstał w XIX wieku, do I wojny światowej przeżywał swój czas świetności. W czasie II wojny został doszczętnie spalony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po tym już nigdy nie odzyskał swojego dawnego blasku, aż do 2020 roku kiedy to dworzec PKP w Białymstoku, bo o nim mowa, został ponownie otwarty po dwuletnim remoncie. W efekcie budynek swoim wyglądem przypomina ten z początku XX wieku.
Posłuchaj audycjiFot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaskie zabytki odc. 13
15 grudnia 2020Nie tylko historia dworca kolejowego w Białymstoku sięga XIX wieku, ale także dworca PKP w Grajewie. Obiekt ten słynie ze swojego wyglądu, którym miał podkreślać potęgę Imperium Rosyjskiego oraz ze stacji przeładunkowej.
Posłuchaj audycjiFot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Odkryj podlaskie zabytki odc. 14
22 grudnia 2020Dworzec kolejowy w Mońkach, to kolejnych przykład budownictwa XIX -wiecznego w województwie podlaskim, o którym opowiada konserwator prof. Małgorzata Dajnowicz
Posłuchaj audycji
Odkryj podlaskie zabytki odc. 15
29 grudnia 2020W ostatnim odcinku audycji "Odkryj podlaskie zabytki" wojewódzka konserwator prof. Małgorzata Dajnowicz opowiada o unikatowej w skali kraju, drewnianej wieży ciśnień w Białowieży.
Posłuchaj audycji