„Makbet” jako jeden z najsłynniejszych dramatów Shakespeare’a jest uniwersalną opowieścią o mechanizmach rządzących wojną, władzą, polityką i życiem ludzi. W sztuce wybrzmiewa również ważne pytanie: skąd się bierze zło.
– Przygotowanie tego spektaklu jest dla nas dużym wyzwaniem, także w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą pierwszego wystawienia na polskiej scenie „Makbeta”. Naszą najnowszą produkcję tworzymy również z myślą o młodzieży, która dzięki przedstawieniu może odnaleźć odpowiedzi na ważne, życiowe pytania – zauważa Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Grzegorz Suski dał się poznać białostockiej publiczności dzięki realizacji spektakli takich jak: „Hobbit”, „Treny” czy „Za wolność, byś wolny był”. To również reżyser wielu widowisk, kompozytor, instruktor akrobatyki, a także aktor, który występował m.in. w „Sopoćce” w reżyserii Jana Nowary czy „Kopciuszku” w reżyserii Justyny Zar.
– Problemem teatru jest to, że bardzo duża część dramaturgii opowiada o mężczyznach. W tekście napisanym przez Shakespeare’a jest wiele ciekawych i mocnych postaci kobiecych. To fascynujące, bo od pewnego czasu teatr jest kobietą. Nie musimy czegoś wymyślać, specjalnie nadbudowywać, dokonywać zmian. Wystarczy, że zajmiemy się postaciami kobiecymi i rzetelnie je przedstawimy. A te postaci są na tyle interesujące i głębokie, że tworzą intrygującą mozaikę – mówi Grzegorz Suski, reżyser „Makbeta”.
W obsadzie „Makbeta” będzie można zobaczyć prawie cały zespół aktorski Teatru Dramatycznego: Beatę Chyczewską, Justynę Godlewską-Kruczkowską, Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Katarzynę Mikiewicz, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Katarzynę Siergiej, Kamilę Wróbel-Malec, Monikę Zaborską, Krzysztofa Ławniczaka, Dawida Malca, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego, Grzegorza Suskiego, Piotra Szekowskiego oraz Marka Tyszkiewicza. Tytułową rolę w przedstawieniu zagra Bernard Bania.
– Będzie to w jakiś sposób spektakl mroczny, tak jak i sam „Makbet”, ale też widowiskowy, o co zadba reżyser, który ma doświadczenie z tego typu produkcjami. Próby wkraczają w kolejne etapy, ale na razie bardzo mocno koncentrujemy się na jak najdokładniejszym zrozumieniu postaci oraz motywów ich działania – dodaje Bernard Bania.
Premiera widowiska odbędzie się 14 maja, o godz. 19:00. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 15, 21 i 22 maja, o godz. 19:00 oraz od 17 do 20 maja, o godz. 10:00. (mt)