To połączenie kosmicznego designu, cyfrowych technologii, które angażują wszystkie nasze zmysły. Na kampusie Politechniki Białostockiej można już oglądać „Iskry Niepodległej” – nowoczesny spektakl multimedialny Biura „Niepodległa” znajdujący się w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej.
„Iskry Niepodległej” to historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału w działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.
– To spektakl multimedialny o Polakach, którzy swoimi dokonaniami zmieniali świat, zmieniali Polskę, zmieniali bieg historii. Sceną tego spektaklu jest multimedialna ciężarówka, wystawiennicza naczepa, która krąży po Polsce. Biuro Niepodległa „wyprodukowało” dwie takie naczepy, więc równocześnie w trasie są dwa zespoły – powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”. – Spektakl ten w ciągu kilkunastu minut pozwala nam przejrzeć biografie czy osiągnięcia kilkudziesięciu Polek i Polaków, z przeróżnych dziedzin życia publicznego, społecznego, naukowego, kulturalnego, odkrywców, sportowców, mężów stanu; pokazać w sumie w skrócie historię tych ostatnich 150 lat i polskie dokonania, z których korzystamy wszyscy, a które często nie wiemy, że są dziełem Polaków – dodaje.
Zwiedzający mogą poznać np. sylwetki Ignacego Paderewskiego – wybitnego pianisty i kompozytora, Kazimierza Nowaka – reportera i podróżnika, Mieczysława Bekkera – konstruktora łazika księżycowego, Wandy Rutkiewicz – uznanej himalaistki, Ireny Sendlerowej – działaczki społecznej ratującej żydowskie dzieci, Jana Szczepanika – autora ponad 200 wynalazków, Marka Kamińskiego – zdobywcy obu biegunów, Ludwika Hirszfelda – lekarza, który wprowadził oznaczenia krwi.
– Cieszę się, że do Białegostoku, do naszego regionu dociera ta nowoczesna mobilna forma prezentacji różnych postaci, które znamy, ale są tu też postacie mniej znane – mówił wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski.
„Iskry Niepodległej” to nie tylko lekcja historii, ale też inspiracja do działania głównie dla młodych ludzi.
– Zadanie uczelni to nie tylko kształcenie fachowe, to jest również przybliżanie dokonań wybitnych Polaków, w czym bardzo pomoże nam to przedsięwzięcie. (…) Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej wystawy. Innowacyjna forma przedsięwzięcia jest to na pewno ewenement jeśli chodzi o działalność wystawienniczą. Liczę, że dzięki temu zainteresowanie będzie zwielokrotnione – powiedział dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.
Z bezpłatnych pokazów będzie można skorzystać co pół godziny we wtorek (27.06) i środę (27.06) w godzinach: 10:00-18:00 i w czwartek (29.06) między 10:00 a 16:00. Później „Iskry Niepodległej” pojadą do Łomży. (mt)
Relacja Małgorzaty Tureckiej: