Przygotowanie do służby wojskowej jest realizowane w formie teoretycznej i praktycznej w trzech modułach. W tym roku przywidziano jeszcze pięć naborów na poziom podstawowy, który trwa 27 dni.
– Moduł podstawowy na bazie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to szkolenie, w skład którego wchodzi nauka pierwszej pomocy przedmedycznej, szkolenia ogniowym, bezpieczne posługiwanie się bronią, zajęcia z taktyki, terenoznawstwo i szereg innych, które kształtują postawę patriotyczną kandydata do służby. Ten etap kończy się przysięgą wojskową – mówi major Małgorzata Repnik, szef wydziału rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku. – Studenci są skoszarowani w jednostce wojskowej, na miejscu mają zakwaterowanie, wyżywienie i uposażenie. W tym momencie jest to 4560 zł, w przypadku osoby do 26 roku życia minus składka zdrowotna, a osoby powyżej tego wieku dodatkowo minus 18% podatku. Po tym pierwszym przeszkoleniu i przysiędze wojskowej student otrzymuje tytuł szeregowego.
Następny moduł to kształcenie na podoficera, w trakcie którego szeregowi odbywają 15 godzin zajęć na uczelni i 21 dni ćwiczeń wojskowych. Ten moduł zaplanowany jest w wakacje. W ostatnim etapie po 62 dniach ćwiczeń wojskowych uzyskuje się stopień oficera. Na ten moment moduł oficerski zakończył się. Po każdym z tych modułów zostaje się w żołnierzem rezerwy.
Zgłoszenia, czyli wniosek, skan dowodu osobistego i zaświadczenie z uczelni o posiadaniu statusu studenta przyjmowane są w Wojskowym Centrum Rekrutacji przy ulicy Lipowej 14. (hk)
O Szkole Legii Akademickiej z pracownikami Wojskowego Centrum Rekrutacji rozmawiała Hanna Kość: