W 490. rocznicę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej w Białymstoku uroczyście otworzono i poświęcono miejsce pamięci po dawnym Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim na Rynku Siennym. Przez lata był tu rynek i dziki parking.
Kilka lat temu zapadła decyzja o upamiętnieniu dawnego cmentarza. Na terenie nekropolii powstała artystyczna instalacja z płaskorzeźbami, która pełni funkcję sarkofagu.
– Każdemu należy się taki sam szacunek, taki sam respekt i zrozumienie, że tylko wzajemnie się szanując i ze sobą współpracując, możemy budować wspólnotę, która będzie fundamentem dobrej przyszłości. To jest przesłanie, o które wołają do nas również pochowani tutaj ludzie wyznania ewangelicko-augsburskiego, o których władze komunistyczne zapomniały – mówił obecny na uroczystości Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki. – Trzeba pamiętać, że naród, który zapomina o swojej historii, przestaje być narodem. Tu mamy egzemplifikację tego, że o naszej bogatej, wspaniałej, trudnej historii pamiętamy.
Cmentarz ewangelicki w tym miejscu powstał w XVIII w. i funkcjonował do końca XIX w. Ostatecznie ślady jego istnienia zniszczono po wojnie.
Koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego, której autorem jest prof. Jarosław Perszko, powstała po konsultacjach z mieszkańcami, historykami oraz archeologami. Pod monumentem umieszczono kryptę, w której spoczęły szczątki po ekshumacji pochówków. (mt/mc)