MW przeciwna zmianie nazwy ulicy im. Łupaszki

fot. Karol Jaskółka

fot. Karol Jaskółka

 

Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się planom zmianom nazwy ulicy na osiedlu Skorupy, której patronem jest mjr Zygmunt Szendzielarz ps. “Łupaszko”. Domaga się tego m.in. podlaski poseł Krzysztof Truskolaski, który w sprawie zmiany nazwy ulicy wystąpił z apelem do radnych miejskich.

 

“Postać majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki to niesamowita postać w naszej historii. Przedwojenny oficer Wojska Polskiego w stopniu podporucznika. Za swoje działania został odznaczony najwyższym wojskowym odznaczeniem krzyżem Virtuti Militari. Jako jeden z nielicznych dowódców Armii Krajowej prowadził walkę zarówno z Sowietami, wiedząc o ich celowych działaniach i wyniszczeniu polskiej partyzantki oraz z Niemcami. Postać wielka, obecnie uhonorowana tytułem Porucznika Wojska Polskiego – mówi Krystian Kruszyński z Młodzieży Wszechpolskiej.

 

Działacze zapewniają, że będą dążyć do odkłamywania historii. Dlatego organizują debatę poświęconą majorowi Łupaszce. – Zwracam się do posła Krzysztofa Truskolaskiego, który nazywa majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszkę antybohaterem o udział w debacie pt. Major Zygmunt Szendzielarz Łupaszko – historia prawdziwa. Na tę debatę zapraszam pana posła oraz wszystkie osoby, które okazują akty wandalizmu i dyskredytują tę postać, jak i całe środowisko żołnierzy podziemia niepodległościowego. Tam będą mogli odnieść się do całej sytuacji – mówi prezes białostockiego koła Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kulesza.

 

Debata odbędzie się w sobotę (16.03) o 16.00 w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Prelegentami będą pracownicy IPN-u.

 

Łupaszko jest patronem ulicy na Skorupach od zeszłego roku. Decyzję w tej sprawie podjęli radni PiS poprzedniej kadencji, którzy w radzie miasta mieli wtedy większość. Kilkukrotnie tabliczkę z nazwą ulicy oblewano farbą. Pojawiały się na niej też nalepki z napisem “zbrodniarz”. Radni Koalicji Obywatelskiej, którzy w Radzie Miasta mają teraz większość zapewniają, że nazwa ulicy zostanie zmieniona. (mt/kj/mc)