Książnica Podlaska ma nowy nabytek. To “Pieśni nabożne” Franciszka Karpińskiego z 1792 r.

źródło: Książnica Podlaska

źródło: Książnica Podlaska

 

Pierwsze wydanie “Pieśni nabożnych” Franciszka Karpińskiego znajduje się już w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Starodruk z 1792 roku został wylicytowany podczas aukcji antykwarycznej w Krakowie. Dzieło pochodzi z biblioteki Emila Zegadłowicza, które Książnica nabyła za 8,5 tys. złotych.

 

To bardzo ważne, że dzieła wydrukowane w drukarni ojców bazylianów w Supraślu, autorstwa Franciszka Karpińskiego, związanego z Białymstokiem poprzez wizyty na dworze Izabeli Branickiej, wróciły do naszego regionu – podkreśla Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. – Te utwory zostały wydane w związku z pierwszą rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nam udało się je zakupić w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok. Poza tym to właśnie tutaj – w stolicy województwa podlaskiego, przyznawana jest Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego.

 

Starodruk zostanie zdigitalizowany i będzie dostępny na stronie Książnicy Podlaskiej. Natomiast naukowcy i badacze będą mogli skorzystać z oryginalnej wersji. (ea/mc)