Monodram o bezdomności i “domności”. “PustoStan” Rafała Pietrzaka w UCK UwB

Fot. Małgorzata Turecka

Fot. Małgorzata Turecka

 

Rafał Pietrzak, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku po raz kolejny pokaże swój “PustoStan”. To jego pierwszy monodram, który powstały podczas współpracy z osobami bezdomnymi, podopiecznymi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia “Eleos” w Białymstoku.

 

W trakcie licznych spotkać i kilkugodzinnych wywiadów z bezdomnymi, które odbyłem podczas gromadzenia materiału do filmu, zaczęły kwitnąć we mnie pytania o to czy istnieją realne korzenie bezdomności, mówiąc w skrócie, dające się sformułować powody bezdomności wynikające z ludzkiej tożsamości. W konsekwencji, moje rozmyślania powędrowały w kierunku “domności”, a dalej w kierunku domu. Co to jest dom, a co to jest “domność”? Doszedłem do wniosku, że domność z domu wyrasta, a dom na domności rośnie. Jak owoc i ziarno. Domność to jest wszystko to, co chcemy pamiętać i co chcemy zapomnieć kiedy wspominamy dom. Domność to jest to, o czym myślimy z miłością lub żalem, kiedy wspominamy dom. Domność to jest to, co z domu naszego starego do domu nowego zabieramy, ale i to co zdecydowanie przed drzwiami naszego nowego domu zostawiamy. W konsekwencji jest to też nasza umiejętność tworzenia domu, potencjał. To z domności budujemy nasze domu, nie z cementu. Na tym gruncie w gruncie rzeczy – mówi Rafał Pietrzak. – W spektaklu “PustoStan” oddaję głos bezdomnym poprzez fragmenty wywiadów. Oddaje także głos ludziom, dla których dom, to największa wartość, oddaje głos ludziom dla których dom to duchowy symbol poczucia przynależności. Oddaje głos sobie, dla którego dom, to od wielu lat temat rozmyślań nad własną tożsamością i fundamentem człowieczeństwa.

 

Spektakle będą grane 24, 25 i 26 stycznia o 19.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. (mt/mc)