Ubieranie choinki na ginekologii onkologicznej USK

Fot. Katarzyna Cichoń

Fot. Katarzyna Cichoń

 
To ma być nowa tradycja na niedawno otwartym pododdziale Ginekologii Onkologicznej z Chemioterapią w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Po raz pierwszy odbyło się tam spotkanie świąteczne pracowników z pacjentami.
 
 
 
W kameralnej atmosferze wspólnie wykonano ozdoby bożonarodzeniowe, które później zawieszono na choince. Towarzyszyło temu również śpiewanie kolęd.
 
 
Pododdział Ginekologii Ginekologicznej jest wyjątkowym, nietypowym oddziałem, ponieważ wszystkie pacjentki, które tutaj trafiają to są z chorobą nowotworową. Zarówno one przeżywają traumę z powodu pobytu w szpitalu, jak i ich rodziny. Stąd też pomysł, żeby zorganizować spotkanie przy ubieraniu choinki. Było wspólne robienie ozdób bożonarodzeniowych, następnie wieszanie ich na świątecznym drzewku, śpiewanie kolęd. Myślę, że takie spotkania niezwykle integrują pacjentów z zespołem szpitala – mówi rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyna Malinowska – Olczyk.
 
 
Często walka z chorobą nowotworową to walka z duszą, która w panice ucieka, bo słowo nowotwór zazwyczaj  kojarzy się z wyrokiem śmierci. Kiedy rozmawiam z pacjentkami to mówię im, że zdobywanie Mount Everestu to, przede wszystkim pokonywanie wolą pewnych przeciwności, tylko tak można wygrać z nowotworem, czyli stanąć na tym przysłowiowym Mount Evereście – powiedział koordynator Pododdziału Ginekologii Ginekologicznej USK, prof. Paweł Knapp.
 
 
Pododdział Ginekologii Ginekologicznej z Chemioterapią został otwarty w lutym bieżącego roku. (ea/mc)