PiS skarży do wojewody sposób powołania ich do komisji Rady Miasta

fot. Katarzyna Cichoń

fot. Katarzyna Cichoń

 
Radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości złożyli do wojewody podlaskiego skargę na to, że na ostatniej sesji, uchwały zostały podjęte nie zgodnie z prawem. Chodzi o dziesięć dokumentów dotyczących przede wszystkim utworzenia komisji rady miasta i powołania do nich przedstawicieli PiS-u, wbrew ich woli.
 
 
Przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w radzie Henryk Dębowski mówi, że klub mniejszościowy jest dyskryminowany przez Koalicję Obywatelską: –  W tej sytuacji nie możemy w sposób wolny wykonywać swojego mandatu Rady Miasta. Wybrali nas mieszkańcy Białegostoku, to im służymy, a Koalicja Obywatelska nie może nam tego zabronić. 
 
 
Ponadto radni PiS będą składać indywidualnie skargi do wojewody na decyzję Koalicji Obywatelskiej, tak jak zrobił to już radny Piotr Jankowski: –Złożyłem skargę do wojewody dotyczącą niezgodności z prawem dwóch uchwał, które odnoszą się do mojej osoby. Powołania mnie, bez mojej zgody do Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa oraz Komisji Sportu i  Turystyki. W mojej ocenie doszło do naruszenia przez radnych KO Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
 
 
Radny KO Maciej Bierancki komentuję, że to Rada ma prawo decydować o składzie komisji: – Przed podjęciem decyzji skonsultowaliśmy się z prawnikiem miejskim. Otrzymaliśmy informację, że to Rada ma prawo ustalać skład Komisji. Zaapelowałbym do radnych PiS, aby wzięli się w końcu do pracy i przestali się wygłupiać.
 
 
Radni PiS zaskarżyli również decyzję o podniesieniu podatku od nieruchomości, bo jak tłumaczą, w tym przypadku zabrakło opinii związków zawodowych. Wojewoda na wydanie decyzji ma 30 dni. (ea/mc)