Kuchnie świata- Grecja

 W pierwszej audycji krajem, który odwiedzimy będzie Grecja, a o tamtejszej kuchni opowie nam Michał Bućko z Tawerny Panteon. Postaramy się rozwiązać zagadkę ryby po grecku i dowiemy się jak nie robić sałatki greckiej.

Posłuchaj audycji

Przepis na oryginalną sałatkę grecką: Przede wszystkim należy zadbać o warzywa – zielony ogórek, czerwona papryka, pomidor, oczywiście ser feta – wszystko kroimy w grubą kostkę oraz dorzucamy czarne oliwki – to podstawa. No i do tego zioła – oregano, mięta, bazylia… A teraz najważniejsze – nie dodajemy żadnej sałaty czy co gorsza kapusty pekińskiej… Całość delikatnie skrapiamy oliwą z oliwek i gotowe. Można dodać odrobinę soli czy świeżo mielonego pieprzu. To sałatka, którą zrobi każdy, nawet osoba, która mówi wprost, że nie potrafi gotować.

Sos tzatziki. Ten sos idealnie nadaje się do grillowanych i pieczonych mięs. Przepis jest bardzo prosty. Bierzemy jednego ogórka i tarkujemy go. Odsączamy wodę z ogórka i potem dodajemy go do miski, w której znajduje się już jogurt naturalny i jogurt grecki – jeśli ktoś lubi gęstsze sosy może wykorzystać dwa pojemniczki joguru greckiego. Wciskamy również dwa ząbki czosnku. Na koniec dodajemy miętę lub koperek. Do tego sól i pieprz i gotowe. Wstawiamy na godzinę by smaki się przegryzły. Potem obficie polewamy nim mięso i jemy, że aż trzęsą nam się uszy.

greek-salad-2104592_1920