Czeremcha będzie miała nowy dworzec

źródło: PKP S.A.

źródło: PKP S.A.

 

W Czeremsze powstanie nowy dworzec kolejowy. Będzie mniejszy, zbudowany w formule tzw. Innowacyjnego Dworca Systemowego, który dzięki ekologicznym rozwiązaniom będzie tańszy w utrzymaniu.

 

W budynku znajdą się poczekalnia, kasa biletowa z obniżonym okienkiem oraz ogólnodostępne toalety wyposażone w przewijak. Na dworcu pojawi się również nowoczesny system informacji pasażerskiej. Nowy obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością – wewnątrz pojawią się pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących oraz tablice multisensoryczne i ścieżki prowadzące dla niewidomych i niedowidzących. Dzięki zainstalowanemu monitoringowi budynek stanie się też bezpieczniejszy. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie również teren przyległy do dworca – pojawią się miejsca parkingowe, a także miejsca typu kiss&ride oraz wiata rowerowa.

 

Podobnie jak w przypadku innych IDS-ów na dworcu w Czeremsze również pojawią się rozwiązania ekologiczne. Budynek zostanie wyposażony w kolektory słoneczne i energooszczędne oświetlenie LED. Zaplanowano także odzysk wody szarej.

 

Wykonawca rozpocznie prace budowlane jeszcze w tym miesiącu. Termin ich zakończenia planowany jest na IV kwartał 2019 r. W czasie realizacji robót podróżni będą mogli korzystać z dworca tymczasowego, zlokalizowanego w okolicach kładki.

 

Koszt inwestycji wyniesie ok. 13 mln zł brutto i zostanie pokryty ze środków własnych PKP S.A. oraz środków z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. (mt/mc)