Inicjatywa dla Białegostoku chce, by miasto było bardziej zielone

Fot. Katarzyna Cichoń

Fot. Katarzyna Cichoń

 

Z okazji międzynarodowego Dnia Drzewa Inicjatywa dla Białegostoku zaprezentowała swój program w zakresie ochrony zieleni miejskiej. Inicjatywa chce, aby w mieście przybywało roślin, jak i samych terenów rekreacyjnych, zróżnicowanych przyrodniczo. Dlatego wśród pomysłów pojawiło się utworzenie ogrodu botanicznego. 

 

 Ogród botaniczny jest formą ochrony przyrody, ale także miejscem, które może służyć badaniom, a także rekreacji i wypoczynkowi białostoczan. Pierwszy polski ogród botaniczny został założony w 1775 roku w Grodnie. Był to Królewski Ogród Botaniczny, więc można powiedzieć, że w naszym regionie, co prawda po drugiej stronie obecnej granicy, mamy dobre wzorce – mówi kandydat do Rady Miasta Piotr Kempisty.

 

Inicjatywa zaproponowała również, aby przy pomniku “Praczki” w Parku Planty założyć  ogród różany. Choć jak tłumaczy Wojciech Koronkiewicz z Inicjatywy dla Białegostoku, nie jest to nowy pomysł, bo rosarium już kiedyś istniało w Białymstoku.

 

Róże są, ale jest ich mało. Naprawdę nie trzeba dużo pieniędzy, żeby przywrócić temu miejscu tak piękny charakter i nazwę. Wystarczy postawić tabliczkę, że mamy tyle i tyle gatunków róż, zaznaczyć, która jest najcenniejsza. W gruncie rzeczy sami nie wiemy, co posiadamy , nie wykorzystujemy własnego potencjału – mówi Koronkiewicz.

 

Wśród postulatów jest także tworzenie ogrodów przyszkolnych, czyli miejsc edukacyjnych, w których dzieci mogłyby poznawać przyrodę.  (ea/mc)