Rowerem przez miejsca pamięci. Ulicami miasta przejedzie Peleton

Fot. Katarzyna Cichoń

Fot. Katarzyna Cichoń

 

W przeddzień 79. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, czyli już w tę niedzielę (16.09) ulicami Białegostoku przejedzie Peleton Pamięci – rajd rowerowy upamiętniający ofiary sowieckiej napaści na Polskę.

 

Trasa przejazdu będzie związana z miejscami i postaciami nawiązującymi do tamtych historycznych wydarzeń.

 

Uczestnicy peletonu wyruszą o 18.00 z Placu Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym. Zatrzymają się na ul. Akademickiej 26, przy willi prezydenta Seweryna Nowakowskiego. Następny przystanek na trasie to ul. Ogrodowa 2, gdzie w latach 1944-1945 mieściła się siedziba kontrwywiadu wojskowego „Smiersz” i areszt śledczy, a potem Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Dalej trasa poprowadzi na ul. Traugutta (Dworzec Fabryczny), gdzie znajduje się obelisk upamiętniający wywózki na Wschód. W tym miejscu uczestnicy peletonu zapalą znicze i odśpiewają Hymn Sybiraków. Przejazd zakończy się na dziedzińcu Pałacu Branickich. To w tym gmachu 20 września 1939 r. spotkali się dowódcy wojsk sowieckich i niemieckich, aby po agresji na Polskę ustalić warunki podziału anektowanych ziem. Podczas przejazdu rowerowego zostaną zaprezentowane sylwetki prezydentów Białegostoku z okresu początków Niepodległej Polski – tych, którzy stali się ofiarami sowieckich represji.

 

Na zakończenie peletonu uczestnicy obejrzą projekcję multimedialną, która zostanie wyświetlona na fasadzie pałacu. Pojawią się w niej wątki z początków niepodległości Białegostoku, okresu międzywojennego i z lat okupacji sowieckiej w naszym mieście.

 

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Pamięci Sybiru. (mt/mc)