Muzeum Wojska ma już 50 lat. Świętowanie potrwa cały weekend

fot. Ewelina Andrzejewska

fot. Ewelina Andrzejewska

 

Muzeum Wojska w Białymstoku w ten weekend (15-16.09) będzie świętowało swoje 50-lecie. Z tej okazji placówka przygotowała wiele atrakcji, takich jak: wystawy, kiermasz, pokazy ciężkiego sprzętu wojskowego, czy zajęcia edukacyjne.

 

 

W sobotę (15.09) przed Muzeum będą prezentowane armaty przeciwlotnicze, przeciwpancerne, “katiusza” oraz samochód Gaz 69. Zostaną otwarte również dwie wystawy – zapowiada dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

 

Wrzesień jest takim miesiącem, w którym te 50-lecie świętujemy. Z tej okazji chcemy białostoczanom pokazać trochę rzeczy nowych, ale też takie które leżały zapomniane w magazynach. Otwieramy przede wszystkim dwie wystawy, pierwsza z nich to zdjęcia komiksowe, które będą tłem do dioram przez nas prezentowanych, czyli sala będzie w zupełnie nowej aranżacji. W ramach drugiej wystawy pokażemy obrazy, które muzeum zbierało na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat.   

 
Z kolei dzień później odbędzie się m.in. festyn kawaleryjski, który zostanie zorganizowany na dawnym poligonie przy ul. Kawaleryjskiej.
 
 
Czasami żartujemy sobie, że my Kawaleria jesteśmy takimi żywymi eksponatami. Będzie można nas spotkać 15 września przy Muzeum podczas patroli konnych. Natomiast 16 września, w południe rozpocznie się pokaz. Wraz z nami będą również żołnierze współcześni, którzy również się zaprezentują – zapowiada Zdzisław Pruszyński ze Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.
 
 
Chętnych na festyn zawiezie zabytkowy autobus, który odjedzie z parkingu przy placu Jana Pawła II. (ea/mt)