Kolorowo i wielokulturowo. Za tydzień Podlaska Oktawa Kultur

fot. Ewelina Andrzejewska

fot. Ewelina Andrzejewska

 

Blisko trzydzieści grup muzycznych z czternastu państw świata wystąpi podczas tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur – Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru.

 

Będzie to jedenasta edycja imprezy, która rozpocznie się w najbliższą środę (25.07). Tak, jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, główna scena będzie ustawiona na białostockim Rynku Kościuszki. Ponadto koncerty zaplanowano w 26 miejscowościach regionu.

 

Chcemy, żeby Oktawa odbywała się też w różnych miejscowościach naszego województwa. Z jednej strony festiwal prezentuje wielokulturowość Podlasia, ale z drugiej dzięki dobrej współpracy międzynarodowej możemy co roku gościć szereg zespołów zza granicy. Tym sposobem już tradycyjnie pod koniec lipca stajemy się europejskim centrum kultury – mówi marszałek Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

 

Na Podlaskiej Oktawie Kultur zaprezentują się grupy z Gruzji, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Łotwy czy Ukrainy. Nowością będą koncerty grup z Czech i Albanii, ale to nie jedyna nowość tegorocznej edycji – zapowiada dyrektor WOAK-u Cezary Mielko.

 

Działania animacyjne, taneczne, bo zobowiązaliśmy zespoły, które przyjadą na Oktawę, do tego, aby pokazywały białostoczanom swoje tradycyjne tańce. W piątek, sobotę, niedzielę od 12.00 do 14.00 na Rynku Kościuszki od strony fontanny odbędą się zajęcia. Oprócz tego różne zabawy, animacje poprowadzą nasi pracownicy, a także w planach jest kiermasz ludowy – mówi Mielko.

 

W tym roku parada zespołów odbędzie się we czwartek (26.07) o 17.00 na Rynku Kościuszki. (ea/mt)