Krok bliżej do powstania białostockiego centrum nauki

źródło: UM Białystok

źródło: UM Białystok

 

Wkrótce w Białymstoku rozpocznie się budowa Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. W czwartek (12.07) została podpisana umowa na zaprojektowanie i wykonanie inwestycji pomiędzy warszawską firmą a Białostockim Parkiem Naukowo – Technologicznym, który nadzoruje to przedsięwzięcie.

 

 

Centrum nauki powstanie na Stadionie Miejskim i będzie zajmowało ponad trzy tysiące metrów kwadratowych.

 

Powierzchnia jest bardzo duża – będzie wydzielona specjalna, sześciuset metrowa strefa dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Będą cztery laboratoria, różnego rodzaju strefy tematyczne dotyczące m.in. wykorzystania wody, elektromobilności, automatyki i robotyki czy magii ludzkiego ciała. Z wielką nadzieją czekamy na to centrum. Dlatego, że ma być ono nowoczesne, ma odpowiadać na zapotrzebowania dzieci, młodzieży, ale też dorosłych, bo to będzie rozrywka dla całych rodzin – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

 

Kolejnym krokiem do utworzenia Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, po podpisaniu umowy z wykonawcą, jest opracowanie oferty edukacyjnej.

 

Chciałabym, aby każdy kto, przyjdzie do Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy wyszedł stąd zainteresowany jakimś wycinkiem danego obszaru wiedzy i żeby później ten temat zgłębiał już samodzielnie – mówi dyrektor Białostockiego Parku Naukowo – Technologicznego Anna Daszuta – Zalewska.

 

Centrum naukowe ma powstać do stycznia 2020 roku. Koszt powstania Laboratorium wynosi niemal 25,5 mln złotych. (ea/mc)