Nowe zasady selektywnej zbiórki. Od października

fot. Ewelina Andrzejewska

fot. Ewelina Andrzejewska

 
W Białymstoku będą obowiązywały nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów. Zmiany  wejdą w życie 1 października i są spowodowane rozporządzeniem Ministra Środowiska. 
 
 
 
Od tego momentu będzie trzeba oddzielać śmieci, które były dotychczas wrzucane do kontenera na suche surowce. Papier do niebieskiego pojemnika, a tworzywa sztuczne i metale do żółtego. Będą jeszcze dwie dodatkowe kategorie – mówi rzecznik Spółki Lech Zbigniew Gołębiewski.
 
 
Będzie to kontener oznaczony kolorem brązowym na odpady biodegradowalne. Myśmy podzielili te odpady na dwie kategorie. Pierwsza to, śmieci pochodzące, z kuchni, resztki żywności, warzywa i owoce. Druga to odpady zielone, czyli pochodzące z działek, ogródków; liście, skoszona trawa, gałęzie, szyszki – tłumaczy.
 
 
Kontenery oraz worki na segregację dostarczą firmy, które wygrają przetarg.
 
 
Przy blokach będzie sześć zestawów kontenerów. Natomiast w domach jednorodzinnych mieszkańcy otrzymają dwa kontenery: na zmieszane odpady komunalne – czarny i na biodegradowalne – brązowe. Otrzymają też pięć rodzajów worków. Dodatkowo mieszkańcy domów jednorodzinnych mają obowiązek segregowania popiołów z palenisk domowych – dodaje Gołębiewski.
 
 
W związku z nowymi zasadami segregacji nie zmienią się opłaty za wywóz śmieci. 30 czerwca na Plantach odbędzie się piknik ekologiczny, w trakcie którego będzie można się dowiedzieć więcej o nowych zasadach selektywnej zbiórki. (ea/mt)