Mieszkania dla wytchnienia

fot. Ewelina Andrzejewska

fot. Ewelina Andrzejewska

9 rodzin skorzystało już z tak zwanego mieszkania wytchnieniowego, które od dwóch miesięcy funkcjonuje w Białymstoku. Profesjonalni opiekunowie z Fundacji “Oswoić świat” zapewniają w nim czasową opiekę dorosłym osobom z autyzmem i niepełnosprawnym intelektualnie. W tym czasie ich rodzice mogą odpocząć lub załatwić niezbędne sprawy.
 
 
 
 
Mieszkanie ma ponad 60 metrów kwadratowych, można tu przebywać maksymalnie trzy tygodnie. W tym czasie rodzice, opiekunowie mogą pójść do szpitala, pojechać do sanatorium, lub zwyczajnie na urlop i wypocząć. W tym roku na funkcjonowanie mieszkania przeznaczyliśmy 130 tys. złotych – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
 
 
Mama 27-latka chorego na autyzm przyznaje, że dzięki mieszkaniowi wytchnieniowemu może załatwić pilne potrzeby, lub poddać się leczeniu. Do tej pory nie miała takiej możliwości.
 
 
Jestem matką, która samotnie wychowuje swojego syna. Nie mam też wsparcia w rodzicach, bo nie żyją, również przewlekle choruję, także jestem bardzo wdzięczna, że to mieszkanie jest. Bardzo bym chciała, żeby ono było ciągle i jeżeli będą musiała się hospitalizować, to żebym nie musiała przeżywać tej sytuacji z przeszłości, która była dla mnie bardzo trudna – mówi anonimowo kobieta.    
 
 
Oprócz mieszkania wytchnieniowego, w Białymstoku prowadzone są 4 lokale dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dwa z nich to mieszkania treningowe, do nauki samodzielnego życia oraz dwa adaptacyjne. (ea/mc)