Nowy pomysł na budowanie wizji rozwoju miasta

Fot. Katarzyna Cichoń

Fot. Katarzyna Cichoń

 
Miejscy aktywiści i kandydat na prezydenta Białegostoku – Tadeusz Arłukowicz wspólnie z mieszkańcami chcą stworzyć długofalową wizję rozwoju stolicy województwa podlaskiego do 2050 roku, tzw. Foresight.
 
 
 
Dokument zakłada wypracowanie kierunków, w których powinno zmieniać się miasto uwzględniając przy tym katastroficzny, optymistyczny i najbardziej realistyczny scenariusz – wyjaśnia Sławomir Mojsiuszko ze Stowarzyszenia M.I.A.S.T.O.
 
 
Foresight jest pewną metodą prognozowania rozwoju struktur, czy to firm, czy w tym wypadku miasta opartej na dyskusji nad przyszłością. Foresight zasadniczo nie odpowiada na pytania co będzie tylko, co by było gdyby zaistniały jakieś warunki – mówi Mojsiuszko.
 
 
 
Tadeusz Arłukowicz dodaje, że dzięki opracowaniu takiej strategii łatwiej będzie  pozyskiwać dotacje unijne w kolejnych perspektywach finansowych.
 
 
 
Unia Europejska przy przyznawaniu środków kieruje się często dokumentami, które miasta powinny mieć, i jeżeli będziemy posiadali taki dokument, który na etapie roboczym nazywamy Foresight Białystok 2050, to na jego bazie stworzymy strategię, dzięki której pozyskiwanie środków na lata 2021 – 2027 będzie zdecydowanie łatwiejsze – mówi Arłukowicz.  
 
 
Społecznicy podkreślają, że bez względu na to, kto w następnych latach będzie rządził Białymstokiem, wdrożą metodę foresight przy wsparciu jednej z białostockich uczelni.  (ea/mt)