240 tys. złotych na działania kulturalne w Podlaskiem

źródło: WOAK

źródło: WOAK

 
Prawie ćwierć miliona złotych na działanie kulturalne w Podlaskiem przyznał Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Dofinansowanie otrzymało blisko czterdzieści projektów, które będą realizowane w całym regionie.
 
 
 
Część przedsięwzięć dotyczy 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Będą to m.in. warsztaty z rysowania komiksów, płyta z patriotycznymi pieśniami w nowoczesnych aranżacjach, wystawy fotograficzne, czy jak w przypadku Kolna audycje o miejscowości Wincenta.
 
 

 Chcemy przywrócić pamięć o miejscowości Wincenta, która od 1388 do 1945 pełniła funkcję miejscowości granicznej między Polską, a Prusami. Chcemy upamiętnić to poprzez cykl audycji radiowych z najstarszymi mieszkańcami, którzy pamiętają jeszcze czasy przedwojenne – mówi dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno, Marcin Sekściński.

 

Ponadto będą realizowane warsztaty muzyczno – taneczne, instalacje artystyczne; zostaną nagrane audiobooki, czy stworzone przewodniki po Podlasiu- opowiada Katarzyna Kościewicz ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów Uniwersytetu w Białymstoku

 

Projekt zakłada tworzenie przez dzieci swojego własnego przewodnika. Najmłodsi będą mogli skorzystać z kart pracy i wykonać obraz Białegostoku, stworzyć swój własny herb Tykocina i znaczek okolicznościowy z Kruszewa – wyjaśnia Kościewicz.
 
 
 Pieniądze w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury zostały przyznane po raz trzeci. (ea/mt)