Dzień otwarty dla dziewczyn na Politechnice Białostockiej

fot. Katarzyna Cichoń

fot. Katarzyna Cichoń

 

Były prezentacje, konkursy, bieg i przede wszystkim rozmowy o tym, dlaczego warto studiować na Politechnice Białostockiej. Już po raz jedenasty na uczelni odbył się Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn.

 

W aulach Wydziału Elektrycznego PB można było wysłuchać prezentacji podkreślających rolę kobiet w inżynierii oraz opisujących działania na rzecz kobiet. Dr Emilia Szymczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawiła także dane, z których wynika, że w Polsce 58% studiujących to kobiety, na uczelniach technicznych wskaźnik ten jest dużo niższy – 37%. Coraz częściej jednak dziewczyny traktują inżynierię jako rozwojową dziedzinę wiedzy, a studia na kierunkach technicznych – jako dające świetne perspektywy zawodowe. Czego się obawiają? Dziewczyny nie wierzą w swoją wiedzę i możliwości, boją się niesprzyjającego środowiska i niestety, stale opierają się na funkcjonujących stereotypach, że studia inżynierskie to świat mężczyzn. O „Działaniach na rzecz kobiet” opowiedziała Małgorzata Szyszko, specjalistka ds. wydarzeń z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Wśród nich są programy Lean in STEM, IT for She oraz stypendia Inten-Perspektywy, z których mogą skorzystać studentki Politechniki Białostockiej.

 

Ważnym punktem spotkania było forum, podczas którego studentki – przedstawicielki każdego z siedmiu wydziałów Politechniki Białostockiej – opowiedziały o swojej drodze na studia, o tym, jak sobie radzą na kierunkach inżynierskich i licencjackich.

 

Dzień otwarty zakończył bieg w kasku, który w Białymstoku odbył się po raz pierwszy. (PB/mt)