Muzeum Podlaskie wzbogaciło się o cenne zbiory

fot. Ewelina Andrzejewska

fot. Ewelina Andrzejewska

 

Osiemnastowieczne monety oraz unikalne ozdoby sprzed tysięcy lat przekazała Krajowa Administracja Skarbowa Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku. Przedmioty zostały zarekwirowane w ubiegłym roku na podlaskich przejściach granicznych podczas próby ich przemytu do Polski.

 

Do instytucji trafiło czterdzieści sztuk biżuterii pochodzącej z epoki brązu, żelaza i początków średniowiecza z terenów Federacji Rosyjskiej.

 

Sądzimy, że najstarsze z tych przedmiotów mają ok 3,5 tys. lat i związane są z kulturą kobańską – to bransolety z charakterystycznie zwiniętymi końcami. Natomiast przedmioty z bogatymi zdobieniami związane są z koczowniczym ludem Scytów – informuje Adam Wawrusiewicz z Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego – To bezcenny zbiór, nie mieliśmy do tej pory takich przedmiotów – dodaje.

 

Muzeum otrzymało także 680 monet miedzianych wybitych na terenie cesarstwa rosyjskiego w drugiej połowie XVIII wieku.

 

Najstarsze to są pięciokopiejówki Carycy Elżbiety, młodsze to monety Katarzyny II. I te dominują. Są to monety masywne, duże i w dobrym stanie zachowania. Są to numizmaty atrakcyjne na rynku kolekcjonerskim, dlatego też takie monety są przerzucane – mówi Piotr Niziołek z Muzeum Podlaskiego.

 

W zeszłym roku Krajowa Administracja Skarbowa przekazała już placówce zabytkowe militaria. W tym roku funkcjonariusze udaremnili przemyt dwóch ikon oraz grotu średniowiecznej włóczni. (ea/mt)