Dzień liczby Pi na PB

fot. Katarzyna Cichoń

fot. Katarzyna Cichoń

 

14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Czym jest liczba Pi i dlaczego zasługuje na takie wyróżnienie – można się było tego dowiedzieć na Wydziale Informatyki, który zorganizował święto liczby Pi na Politechnice Białostockiej.

 

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego (jeden z twórców polskiej szkoły matematycznej) i Alberta Einsteina.

 

Dlaczego liczba Pi zasługuje na takie wyróżnienie? Została zdefiniowana już w starożytności i była obliczana na przykład przez Archimedesa. Słynne obliczenia liczby Pi prowadził też holenderski matematyk Ludolph, stąd inna jej nazwa: ludolfina. – wyjaśnia prof. Dorota Mozyrska, Prodziekan ds. Promocji Wydziału Informatyki PB i dodaje: To stosunek długości okręgu do jego średnicy. Liczbę Pi zastosowano w wielu wzorach matematycznych, nie tylko tych na pole koła, ale też na objętość stożka, walca, a także we wzorach związanych z szeregami funkcyjnymi, liczbowymi. Można powiedzieć, że liczba Pi stała się symbolem matematyki. Jest najbardziej znana. Na lekcjach matematyki jest przedstawiana uczniom stosunkowo wcześnie, przy okazji wzorów na długość okręgu 2πr czy pole koła πr2 . No i ta tajemnica, którą kryje liczba Pi… To liczba niewymierna, czyli taka, której całego rozwinięcia nigdy nie poznamy, choć stale podejmowane są wyzwania na najdłuższe rozwinięcie miejsc po przecinku.

 

Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej organizuje obchody Dnia Liczby Pi już od blisko dziesięciu lat. Tego dnia Koło Math4You oraz Koło Gier Logicznych organizują „Pi-knik naukowy” oraz wykłady dla uczniów, studentów, nauczycieli. Rozstrzygany jest także konkurs rysunkowy na najciekawszy plakat Święta Liczby Pi. (pb.edu.pl/mt)