Marcowe Spotkania z Nauką. Dni otwarte w kampusie UwB

Fot. Małgorzata Turecka

Fot. Małgorzata Turecka

 

Warsztaty, wykłady, pokazy. Do tego zwiedzanie uczelni. Tak będą wyglądały dni otwarte na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Między 15 a 17 marca otwarte dla zwiedzających będą Wydział Biologiczno-Chemiczny, Wydział Fizyki oraz Wydział Matematyki i Informatyki. Na żądnych wiedzy będą też czekać Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze.

 

Organizatorzy – pracownicy i studenci jednostek uniwersyteckich mieszczących się w kampusie przy ul. Ciołkowskiego – przygotowali mnóstwo atrakcji z myślą o młodzieży szkolnej, ale też dzieciach i ich opiekunach. Do wyboru jest kilkadziesiąt różnych wykładów, warsztatów, prezentacji. Będzie można np. samodzielnie wykonywać eksperymenty, rozwiązywać zagadki logiczne, spróbować lodów i chrupek młodego naukowca, obejrzeć z bliska terraria z gadami, a nawet sprawdzić metodą spektrometrii fluorescencyjnej czy biżuteria jest rzeczywiście wykonana ze szlachetnego materiału.

 

Dodatkowo, z okazji jubileuszu 50-lecia Chemii Uniwersyteckiej w Białymstoku, można będzie wziąć udział w konkursie plastycznym pt. ‘Laboratorium przyszłości”, zagrać w Chemiczne Scrabble czy wylosować nagrodę w Chemicznej Tomboli.

 

Jak mówi dr hab. Agnieszka Wilczewska, koordynatorka Marcowych Spotkań z Nauką, celem imprezy jest nie tylko promocja uczelni.

 

– Chcemy budzić wśród młodszych i starszych uczestników Marcowych Spotkań zainteresowanie nauką. Chcemy pokazać, że uczenie się i zgłębianie wiedzy z chemii, biologii, fizyki czy matematyki może sprawiać radość i dawać satysfakcję. Zabawa, samodzielne wykonywanie eksperymentów czy badań intryguje, wciąga i o to nam właśnie chodzi – wyjaśnia dr hab. Agnieszka Wilczewska.

Szczegółowy harmonogram Marcowych Spotkań z Nauką na UwB można znaleźć tutaj. Na część warsztatów, wykładów czy prezentacji trzeba się wcześniej zarejestrować. (mt/mc)