Henryk Talar reżyseruje “Zemstę”

Fot. Katarzyna Cichoń

Fot. Katarzyna Cichoń

 

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają przygotowania do kolejnej premiery. 24 lutego widzowie zobaczą “Zemstę” na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Sztukę reżyseruje znany aktor Henryk Talar.

 

“Zemsta” to jedna z najznakomitszych komedii Aleksandra Fredry. Dzieło powstało na początku lat 30. XIX wieku. Autor ukazał w nim zmierzch polskiej szlachty, uwidaczniając jej wady i słabostki w kreacjach głównych bohaterów. Dzięki komizmowi, “Zemsta” ma ponadczasowy i uniwersalny charakter. Dzieło Fredry uwidacznia ludzkie przywary, które są niezmiennie aktualne i wciąż występują w międzyludzkich relacjach.

 

Przedstawienie reżyseruje Henryk Talar – aktor teatralny i filmowy, dyrektor teatrów oraz lektor. W 1969 ukończył krakowską PWST. Występował na deskach teatrów w Szczecinie, Kaliszu, w warszawskim Ateneum i Studio. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Jako aktor jest wieloletnim współpracownikiem Teatru Polskiego Radia.

 

Henryka Talar odpowiada także za adaptację sztuki. Scenografię zaprojektowała Zuzanna Talar, która wraz z Elżbietą Wysocką stworzyła również projekty kostiumów. Muzykę do spektaklu skomponował Patryk Ołdziejewski. Za ruch sceniczny odpowiada Anna Wytych-Wierzgacz. W przedstawieniu zagrają Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Mazur, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka i Patryk Ołdziejewski.

 

Premiera sztuki odbędzie się 24 lutego o godz. 19.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. (mt/mc)