Niedziela z WOŚP

Fot. Katarzyna Cichoń

Fot. Katarzyna Cichoń

 

Już po raz 26. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na Rynku Kościuszki w Białymstoku wystąpią gwiazdy znane w Polsce, jak Kasia Cerekwicka i Big Day oraz zespoły lokalne.

 

Pierwsze koncerty rozpoczną się w samo południe. Usłyszymy takie kapele jak: Roki, Mniej Więcej, Tuhaj Bej czy Skaner. O 20.00j odbędzie się światełko do nieba. Potem wystąpią Kasia Cerekwicka i Cochise.

 

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, wyruszy pociąg WOŚP z Czeremchy do Cisówki. Należnością za przejazd będzie minimum 40 zł wrzucone do puszki WOŚP przy wejściu. Dzieci do 11 lat pojadą za darmo.

 

Będą też imprezy dodatkowe. W Galerii Jurowiecka swoje stoiska będzie miało Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Będzie tam można m.in. zmierzyć poziom ciśnienia tętniczego, glukozy we krwi a także wykonać badanie spirometryczne. Studenci będą też mówić o udarze mózgu, jakie są jego objawy, i jak reagować w razie jego wystąpienia.

 

Rano, o 10.00 na Plantach odbędzie się bieg pod hasłem “Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”.

 

W tym roku pieniądze będą zbierane na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Chodzi przede wszystkim o dostarczenie najnowocześniejszego sprzętu ratującego życie noworodków tzw. szpitalom 1. stopnia, będących podstawowymi placówkami zdrowia. Dzięki temu w trudnych przypadkach nie trzeba będzie zawozić dziecka do specjalistycznych szpitali, które często są bardzo oddalone od miejsca zamieszkania chorego – wyjaśnia Jurek Owsiak. (mt/mc)