100 tysięcy złotych na lotnisko Krywlany

Fot. Małgorzata Turecka

Fot. Małgorzata Turecka

 

Prezydent Białegostoku podpisał umowę z marszałkiem i wicemarszałkiem województwa na dofinansowanie budowy lotniska w Białymstoku. Pierwsza dotacja, jaką miasto dostanie z urzędu marszałkowskiego, wynosi 100 tys. zł. Całkowita kwota, którą samorząd województwa przeznaczy na tę inwestycję, to 16 mln zł. Zostanie przekazana w 2018 roku, już po przyjęciu budżetu województwa.

 

Pierwsze pieniądze zostaną przeznaczone na prace, które już się rozpoczęły, czyli prace ziemne. Na początek zostanie rozebrany stary pas startowy, wyrównany będzie teren i zdjęta wierzchnie, trawiasta warstwy. Następnie rozpocznie się zwożenie kruszywa na teren budowy.

 

Na Krywlanach powstanie pas startowy o wymiarach 1350 m na 30 m i pas trawiasty o wymiarach 840 m na 160 m. Wybudowane zostaną: płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Powstanie także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem.

 

Lotnisko będzie przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 pasażerów. Ich zasięg to 1,5–2 tys. km. Korzystać z niego będą mogły lotnicze ośrodki szkoleniowe, lotnicze pogotowie ratunkowe, straż graniczna i inne lotnicze służby państwowe. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2018 r. Lotnisko powinno zacząć funkcjonować przed końcem 2018 roku. (bialystok.pl/mt/mc)