Białystok w centrum obchodów tragicznej rocznicy “operacji polskiej”

Fot. Dawid Gromadzki/bialystok.pl

Fot. Dawid Gromadzki/bialystok.pl

 

Mija 80 lat od zbrodni dokonanej przez NKWD na Polakach zamieszkujących ZSRR. Białystok stanie się centrum obchodów tragicznej rocznicy „operacji polskiej”.

 

Z tej okazji na Rynku Kościuszki przed katedrą stanie plenerowa wystawa. Jej uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek o 12:00. Będzie można ją oglądać do 1 września. Ekspozycja ma być również pokazywana w Rosji.

 

Natomiast w czwartek (10.08) o 16:00 w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru będzie można wysłuchać wykładu profesora Mikołaja Iwanowa – historyka, który od lat bada tę zbrodnię. O 18:00 na Rynku Kościuszki odbędzie się happening upamiętniający tysiące represjonowanych osób. Muzeum Pamięci Sybiru jeszcze w tym miesiącu zorganizuje warsztaty dla młodzieży i konkurs plastyczny dla dzieci.

 

Przypomnijmy, operacja polska NKWD to antypolska akcja, która została przeprowadzona na rozkaz Ludowego Komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa. Wydano go 11 sierpnia 1937 roku. W ciągu dwóch lat skazano blisko 140 tysięcy osób, z czego zamordowano ponad 11 tysięcy Polaków – obywateli ZSRR, a prawie 29 tysięcy skazano na pobyt w łagrach. Masowo deportowano Polaków zamieszkujących Ukraińską SRR i Białoruską SRR m.in. do Kazachstanu czy na Syberię. Łączna liczba deportowanych wyniosła ponad 100 tysięcy.(jl/mc)