Spotkanie ze światem sztuki, kultury i historii – zbliża się Noc Muzeów

Fot. Małgorzata Turecka

Fot. Małgorzata Turecka

 

Blisko trzydzieści miejskich instytucji przygotowuje 70 wydarzeń na zbliżającą się Noc Muzeów w Białymstoku. Ta już 20 maja.

 

To wyjątkowa noc, bo wtedy zwiedzający mogą zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne. Towarzyszą temu zawsze dodatkowe atrakcje, jak koncerty, warsztaty oraz projekcje filmów. W tym roku białostoczanie będą mogli zwiedzić m.in. piwnicę lalek, dużą scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej czy Alkierz Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.

 

Ponadto będzie można zobaczyć wystawy malarstwa, fotografii czy broni – tę ostatnią ekspozycję przygotowuje Muzeum Wojska. Chcemy pokazać białostoczanom, to czego nie pokazujemy na co dzień, czyli broń ciężką ze zbiorów muzeum i jednostek garnizonu Białystok. Chcemy też przywrócić tą pierwotną ideę Nocy Muzeów, czyli umożliwić spokojne zwiedzanie. Dlatego przygotowaliśmy jedną wystawę pod nazwą „Broń czarnoprochowa” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – zapowiada dyrektor Muzeum Wojska, Robert Sadowski.

 

Podczas Nocy Muzeów w Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie można obejrzeć wystawy stałe, ale również wziąć udział w grze miejskiej – zaprasza dyrektor Grażyna Dworakowska. Do zwiedzania jest główna wystawa „Białystok młodego Zamenhofa”. Ponadto nowa gra miejska pod hasłem „Śladami Zamenhofa”, z okazji rocznicy stulecia śmierci twórcy esperanto. Poza tym wszystkie wystawy, które znajdują się w Centrum: „Esperanto w filatelistyce”, „Aleksiada”, „Doktor Esperanto” – dodaje.

 

W związku z organizacją imprezy w sobotę od 15:00 do 24:00 zostanie zamknięty ruch drogowy na ulicy Kilińskiego, na odcinku od budynku nr 13 do Placu Branickich. Z kolei od 17:00 do 23:00 wystąpią ograniczenia w ruchu pieszym w przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ulic Sienkiewicza i alei Piłsudskiego.

 

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w styczniu 1997 roku w Berlinie, do Polski dotarła czternaście lat temu. (ea/mc)

 

HARMONOGRAM IMPREZY