Łazik studentów PB wystartuje w europejskich zawodach

inż. Maciej Rećko, fot. Katarzyna Cichoń

inż. Maciej Rećko, fot. Katarzyna Cichoń

Studenci Politechniki Białostockiej przygotowują się do największych w Europie zawodów robotyczno-kosmicznych. Na początku września wezmą udział w European Rover Challenge w Podzamczu koło Chęcin w województwie świętokrzyskim.

 

Na zmagania robotów pojedzie drużyna #next, która w maju startowała w światowych tego typu zawodach w USA.

 

W Podzamczu studenci chcą zaprezentować ulepszoną wersję łazika, z którym startowali w Ameryce. Zajęli wtedy 4. miejsce. Jak mówi inż. Maciej Rećko, główny konstruktor maszyny, podwozie się sprawdziło, więc zostaje. Będzie nowy manipulator – poprzedni zawiódł. Studenci dopracowali też przekaźniki wizji i danych.

 

Roboty startujące w zawodach będą musiały m.in. przejechać po trudnym terenie, pobrać trzy próbki gleby i zbadać je, a także pomóc astronaucie.

 

W zawodach wezmą udział 34 drużyny z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu, Indii i Polski. Zmagania ocenią specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt – profesor uniwersytecki  i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

 

Łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej trzykrotnie zdobywały tytuł mistrzowski w  University Rover Challenge  – w 2011, 2013 i 2014 roku. W European Rover Challenge studenci PB wygrywali dwa razy – w 2011 (Magma 2) i 2013 roku (Hyperion). (mt/kc)

 

Zobacz też:

Łazik na Expo

Łaziki i samoloty studentów PB podbijają kraj

Spotkanie z marsjańskim łazikiem [ZDJĘCIA]