Studenci PB budują kolejny łazik

Fot. Katarzyna Cichoń

Fot. Katarzyna Cichoń

Studenci Politechniki Białostockiej budują kolejny prototyp łazika marsjańskiego. Tym razem żacy wystartują w European Rover Challenge w Podzamczu koło Chęcin. Na największe w Europie zawody robotyczno-kosmiczne pojedzie drużyna #next, która w maju startowała w światowych zawodach w USA.

 

Grupa studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej jest jedną z 34 drużyn, które zakwalifikowały się do zawodów. Rywalizować będą z zespołami z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu czy Indii, a także Polski.

 

Zawodnicy będą mieli za zadanie zaprojektowanie i budowę łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby. Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt – profesor uniwersytecki  i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej. (mt/kc)

 

Zobacz też:

Łazik na Expo

Łaziki i samoloty studentów PB podbijają kraj

Spotkanie z marsjańskim łazikiem [ZDJĘCIA]